Raporti/ Shqiptarët ndjehen të pasigurtë, të fundit në rajon

E Enjte, 14 June 2018 14:00

Raporti për rendin dhe sigurinë i Gallup për 2018-ën e rendit Shqipërinë në  të fundit në rajon, me pikë të barabarta vetëm me Maqedoninë, ndërkohë që Serbia, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina janë bindshëm më mirë në renditje.

Raporti është përpiluar mbi bazën e një sondazhi, ku njerëzit janë pyetur se sa të sigurtë ndihen, a i`u ka ndodhur të grabiten gjatë muajve të fundit, a i`u jep siguri policia lokale dhe a janë sulmuar gjatë 12 muajve të fundit. Me 78 pikë në total, shqiptarët renditen të 71-tët në renditjen totale.

Të dhënat i referohen vitit 2017 dhe tregojnë se, janë vetëm pesë, vendet e tjera në Europë më keq se vendi ynë; Turqia, Greqia, Rusia dhe Ukraina. Të dhënat nuk tregojnë realisht gjendjen e sigurisë në vendin tonë, por perceptimin e njerëzve për të.

Në raportin e vitit të kaluar ndërkohë Shqipëria renditej e 60-ta, paksa se shqiptarët kishin një perceptim më negativ për sigurinë në vend se sa viti pasardhës.

Kjo do të thotë se, shqiptarët janë disi më optimist në krahasim me një vit më parë në drejtim të sigurisë, por se nga ana tjetër, vendet e tjera të botës, e kryesisht ato europiane dhe rajonale kanë pasur një përmirësim bindshëm më të madh.

Në nivel global, vendi më i sigurtë rezulton të jetë Singapori dhe ai më pak i sigurtë Venezuela.

Rezultatet e renditjes tregojnë qartë se gjendja ekonomike e një vendi ndikon në perceptimin e njerëzve mbi sigurinë, pasi renditja e Venezuelës në vend të fundit të listës, më keq se vende në konflikt të armatosur, apo edhe e Greqisë, e ilustron mjaft mirë këtë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tjetër çerdhe përfshihet nga flakët në Tiranë

Aktualitet

Tjetër çerdhe përfshihet nga flakët në Tiranë

Njoftimi i Policisë: Më datë 21.08.2018, rreth orës 19:25, në rrugën “Nikolla Tupe”, në katin e dytë të godinës së “Çerdhes Nr.16”, ka rënë zjarr. Në godinë nuk ndodhen njerëz. Në vendngjarje janë...

Sos durimi i Salvinit, paralajmëron BE-në: Do rikthejmë emigrantët

Globi

Sos durimi i Salvinit, paralajmëron BE-në: Do rikthejmë emigrantët

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini kërcënoi sërish sot me kthimin në Libi të emigrantëve, ku rreth 170 prej tyre ndodhen aktualisht në një anije në Katania, në Siçili, e...

Këto janë 4 shenjat e horoskopit që dashurojnë përjetësisht

Lifestyle

Këto janë 4 shenjat e horoskopit që dashurojnë përjetësisht

Marrëdhëniet afatgjata dhe të qëndrueshme janë shumë të dëshiruara, por jo të gjithë janë të suksesshëm në këtë aspekt. Disa shenja të horoskopit janë krijuar thjesht për një histori dashurie...