Plazhi ranor i Darzezës/ Atraksioni turistik që i ka shpëtuar betonit

E Enjte, 12 July 2018 18:33

Një nga plazhet që po frekuentohet më së shumti vitet e fundit në Shqipëri është plazhi ranor i Darzezës në Fier, me një vijë bregdetare prej 15 kilometra përgjatë Adriatikut.

Historia e këtij plazhi fillon prej viteve ‘70 te shekullit te kaluar. Banorët e kësaj zone nuk janë autoktonë, por janë të ardhur nga fshati Darzezë i Gramshit, i cili u zhduk nga rrëshqitjet e dheut që pasuan në ato kohë. Ndaj edhe sot plazhi mban emrin e fshatit të dikurshëm të Darzezës.

Plazhi është ende i panjohur prej turistëve ndaj edhe shfrytëzohet më së shumti nga vendasit. Mirëpo krahasuar me vitet e kaluara, ky plazh po sheh një rritje të numrit të turistëve. Kjo lidhet kryesisht me investimet që po kryhen në infrastrukturë dhe në struktura akomoduese që po kryhen në këtë zonë turistike.

Plazhi i Darzezës është një nga plazhet më të virgjëra të Shqipërisë. Po ashtu, turistët krahas plazhit të Darzezës, mund të bëjnë gjithashtu edhe shëtitje në pyll, ekskursione dhe vizita në qendrat kulturore përreth.

Jo shumë larg nga Darzeza ndodhet edhe parku arkeologjik i Apolonisë, i cili është i vendosur mbi një kodër dhe pasqyron gjurmë nga qytetërimi i lashtë. Turistët mund të akomodohen në shtëpi me qira, të cilat variojnë nga 600 deri në 800 lekë shtrati në ditë.

Por, krahas tyre, mund të zgjedhin të qëndrojnë po ashtu edhe në një kompleks që ndodhet në këtë zonë me rreth 180 shtretër, i cili ofron një larmishmëri shërbimesh për turistët.

Modifikuar më E Enjte, 12 July 2018 18:35

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruevski në Hungari përmes Tiranës? Policia e Shtetit nis verifikimet

Aktualitet

Gruevski në Hungari përmes Tiranës? Policia e Shtetit nis verifikimet

Policia e Shtetit ka nisur verifikimet në dy pikat kufitare Rinas dhe Qafë Thanë, pas lajmit se Gruevski ka kaluar në Hungari përmes Shqipërisë.Burime konfirmojnë se do kontrollohen listat e...

Kryebashkiaku i Durrësit ka pasur komunikim me bandën e Avdylajve

Politikë

Kryebashkiaku i Durrësit ka pasur komunikim me bandën e Avdylajve

"Prokuroria e Krimeve të Rënda duhet të kishte arrestuar brenda ditës, uzurpatorin e bashkisë së Durrësit, Vangjudh Dakon, jo vetëm prej dëshmisë publike së Avdylajt, por se lënia e Dakos...

Vrasja e Ferracakut, shoqërohet Mustafa Lici

Aktualitet

Vrasja e Ferracakut, shoqërohet Mustafa Lici

Një ditë pas vrasjes së Fatos Ferracakut policia e Shkodrës ka shoqëruar Mustafa Licin, anëtar i këshillit bashkiak të Shkodrës Shoqërimi i tij është bërë në orët e para të mëngjesit.

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!