Alarmohen francezët/ Mafia shqiptare, e para që kërkon azil

E Enjte, 12 July 2018 22:47

Franca është alarmuar nga numri i lartë i mafies shqiptare që kërkon azil në vendin e tyre shkruan Boulevard Voltaire.

Na thuhet shumë për imigracionin, por na është dhënë pak informacion konkret.

Për shembull, ende janë shqiptarët që përbëjnë pjesën më të madhe të trupave të azilkërkuesve në Francë. Kështu, në korrik 2017, Ministri i ri i Brendshëm Gerard Collomb u alarmua para Asamblesë Kombëtare që vendi ynë përqendron 75% të kërkesës shqiptare në Evropë. "Natyrisht, për vendin tonë, sidomos për kufirin lindor, nga Metz në jug, është një problem themelor, tha ministri.

Ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, z. Ditmir Bushati, më pas i paraqiti Francës "një plan veprimi që synon të sigurojë në tre muaj rezultate konkrete në luftën kundër emigracionit". Gazeta La Croix, gjithmonë e etur për të bërë mirë dhe veçanërisht për të menduar mirë, avanconte shpjegimin e një eksperti:

"Emigracioni shqiptar mund të shpjegohet me faktin se vendi është ende në një proces të tranzicionit demokratik me problemet e korrupsionit dhe mosrespektimit të të drejtave, të cilat mund të shkaktojnë pasiguri", tha një z. Clochard, por "ajo gjithashtu ishte pjesërisht e favorizuar nga liberalizimi i sistemit të vizave Shengen".

Në këtë letër të gjatë, çuditërisht, asnjë fjalë në lidhje me konfliktet që shkatërronin Ballkanin në fund të shekullit të njëzetë, popullatat nga Kosova dhe ata që emigruan masivisht në Evropën Perëndimore. Mjerisht, si z Lavire, Shqipëria ka eksportuar kryesisht krimin e saj, që me vetëkënaqësi tonë, si një kandidat për anëtarësim në BE që nga viti 2009 dhe pretendimi i saj njihet nga Këshilli që nga viti 2014, duke përfituar shtetasit e saj në shtëpi qasje prioritare në azil. Plani i Ditmir Bushatit ishte një vit por emigracioni shqiptar vetem është rritur, shumë më përpara Sudanit, Afganistanit dhe Sirisë. Megjithatë, për aq sa dimë, Shqipëria nuk është një vend në luftë, por siç La Croix shkroi hapur vitin e kaluar: "Më shumë se një e treta e 2.9 milionë shqiptarëve tashmë jetojnë jashtë vendit. Por nëse deri më tani shumica e shqiptarëve kanë jetuar në Greqi dhe Itali, përkeqësimi i situatës migratore të këtyre vendeve i bën ata të marrin në konsideratë destinacione të tjera. »Nr 1, Franca!

Dhe kjo është ajo ku jemi të habitur nga paaftësia e sundimtarëve tanë, siç dëshmohet nga biseda e fundit me një person përgjegjës për këto çështje në terren. Në vendin e lartë, thotë ajo (kupton Vendin Beauvau), ne shohim vetëm problemet që duhet të zgjidhen në territorin francez pa ndonjë ndërgjegjësim për atë që është shkaktuar në rrjedhën e sipërme. Kështu i shpërndan automatikisht çdo azilkërkuesi shumën prej 400 eurosh mujore, duke mos llogaritur lloje të ndryshme të kujdesit AME, etj. Kjo është për aq kohë sa zgjat udhëzimi i dosjes së tij, që mund të zgjasë një vit ose më shumë. Dhe nëse paditësi është i pasuksesshëm, shoqatat e ndihmës së migrantëve janë përgjegjës për të bashkuar një dosje "mjekësore", pasi ne jemi të detyruar të mbajmë këtu çdokënd që nuk mund të trajtohet në vendin e tij. Por, thotë ajo, 400 euro është pothuajse 1.5 herë më e lartë se paga mesatare në Shqipëri, por një zyrtar i lartë shtetëror që fiton 10,000 euro në muaj nuk mund të imagjinojë për një moment që "aq i vogël "Shuma mund të jetë nxitje. Sa për disa të pasuksesshëm, u ofrojmë atyre biletën e kthimit në vend ... që do t'i lejojë ata të marrin autobusin në Zvicër dhe Francë një muaj më vonë ... Duket se sot ka shumë shqiptarë në Calais, Dover dhe madje Roscoff. Ata po kërkojnë të hyjnë në Britani, ku i pret një biznes i ri: ata tani sundojnë në Londër në tregun e kokainës. Marrë nga "Boulevard Voltaire"

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruevski në Hungari përmes Tiranës? Policia e Shtetit nis verifikimet

Aktualitet

Gruevski në Hungari përmes Tiranës? Policia e Shtetit nis verifikimet

Policia e Shtetit ka nisur verifikimet në dy pikat kufitare Rinas dhe Qafë Thanë, pas lajmit se Gruevski ka kaluar në Hungari përmes Shqipërisë.Burime konfirmojnë se do kontrollohen listat e...

Kryebashkiaku i Durrësit ka pasur komunikim me bandën e Avdylajve

Politikë

Kryebashkiaku i Durrësit ka pasur komunikim me bandën e Avdylajve

"Prokuroria e Krimeve të Rënda duhet të kishte arrestuar brenda ditës, uzurpatorin e bashkisë së Durrësit, Vangjudh Dakon, jo vetëm prej dëshmisë publike së Avdylajt, por se lënia e Dakos...

Vrasja e Ferracakut, shoqërohet Mustafa Lici

Aktualitet

Vrasja e Ferracakut, shoqërohet Mustafa Lici

Një ditë pas vrasjes së Fatos Ferracakut policia e Shkodrës ka shoqëruar Mustafa Licin, anëtar i këshillit bashkiak të Shkodrës Shoqërimi i tij është bërë në orët e para të mëngjesit.

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!