Privatësia e pacientëve në rrezik, shëndetësia, një ndër sektorët më problematikë

Premte, 12 October 2018 16:28

Sektori i shëndetësisë është ndër më problematiku sa i përket abuzimit me privatësinë e pacientëve pasi përpunon një volum të lartë informacionesh personale.

Për këtë qëllim, Komisioneri për Mbrojtjen e të Dhënave Personale i ka dhënë vëmendje të shtuar këtij sektori në kontrolle dhe hetime administrative për ta vendosur në shina dhe që pacientët të jenë të sigurt që të dhënat e tyre nuk shpërdorohen.

Problematik është jo vetëm sektori publik por edhe klinikat e shumta private, ku janë marrë sanskione të shumta me gjobë në rastet që kanë abuzuar.

Për këtë qëllim është organizuar edhe një trajnim nga ana e Komisionerit me aktorë të ndryshëm, lidhur me rregullat për mbrojtjen e privatësisë së pacientëve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BMW tërheq nga tregu 1.6 milion automjete

Teknologji

BMW tërheq nga tregu 1.6 milion automjete

Për shkak të rrjedhjes së ftohësit, kompania gjermane prestigjioze e veturave – BMW, do të tërheqë nga tregu 1.6 milion automjete në mbarë botën. Nga BMW u njoftua se rrjedhja nga...

"Babi do arkëtojë 500 mijë euro", përgjimet për anëtarin e rrjetit të drogës Hajri Seferi

Aktualitet

"Babi do arkëtojë 500 mijë euro", përgjimet për anëtarin e rrjetit të drogës Hajri Seferi

Në dosjen voluminoze të Prokurorisë për grupet kriminale në vend të goditura nga operacioni "Volvo 4", rezulton që shtetasi Hajri Seferi, ndërmjetës midis grupit kriminal të "Avdylajve" në Shijak dhe...

Hamburgun e kap mallkimi i Mavrajt, e pëson edhe trajneri

Sport

Hamburgun e kap mallkimi i Mavrajt, e pëson edhe trajneri

Hamburgu nuk po kalon një moment të mirë as në Bundesligën 2, duke qenë se rezultatet janë zhgënjyese dhe në klub ka hyrë frika e nj dështimi të mundshëm nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!