Privatësia e pacientëve në rrezik, shëndetësia, një ndër sektorët më problematikë

Premte, 12 October 2018 16:28

Sektori i shëndetësisë është ndër më problematiku sa i përket abuzimit me privatësinë e pacientëve pasi përpunon një volum të lartë informacionesh personale.

Për këtë qëllim, Komisioneri për Mbrojtjen e të Dhënave Personale i ka dhënë vëmendje të shtuar këtij sektori në kontrolle dhe hetime administrative për ta vendosur në shina dhe që pacientët të jenë të sigurt që të dhënat e tyre nuk shpërdorohen.

Problematik është jo vetëm sektori publik por edhe klinikat e shumta private, ku janë marrë sanskione të shumta me gjobë në rastet që kanë abuzuar.

Për këtë qëllim është organizuar edhe një trajnim nga ana e Komisionerit me aktorë të ndryshëm, lidhur me rregullat për mbrojtjen e privatësisë së pacientëve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Autoritetet amerikane forcojnë luftën ndaj cigares elektronike

Sociale

Autoritetet amerikane forcojnë luftën ndaj cigares elektronike

Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetit Publik në SHBA rekomandoi sot masa “të ashpra” kundër cigareve elektronike, pasi po përdoren masivisht nga të rinjtë duke kërcënuar shëndetin e tyre dhe zhvillimin...

Sport

UEFA hap hetim ndaj klubit të Chelsea

Federata Evropiane e Futbollit ka filluar hetimet lidhur me pretendimet se mbështetësit e ekipit futbollistik Chelsea, kanë përdorur fjalor anti-semit në thirrjet e tyre gjatë ndeshjes në grupin e Ligës...

Veseli pas letrës së Trumpit: VV-ja dhe LDK-ja t’i bashkohen dialogut

Bota Shqiptare

Veseli pas letrës së Trumpit: VV-ja dhe LDK-ja t’i bashkohen dialogut

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, thotë se letra që Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump e dërgoi në adresë të Presidentit Thaçi, është një mesazh i qartë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!