Kancelarja gjermane, Angela Merkel ofroi mbështetjen e Gjermanisë për Italinë për të përballuar fluksin e emigrantëve, gjatë takimit të zhvilluar…
Sipas traditës turke, sherret midis burrave e grave përfundojnë kur gruaja përplas shaminë në tokë. Për këtë arsye, kandidatja për…
'Populli gjerman po kthehet kundër udhëheqjes së tij teksa emigracioni ka tronditur koalicionin e dobët në Berlin. Krimi në Gjermani…
Ministrat e bujqësisë në Bashkimin Evropian kanë shtyrë ndalimin e investimeve të bllokut në Krime edhe për një tjetër vit.…
Është arrestuar sot në Gjermani drejtori ekzekutiv i Audit Rupert Stadler. Arrestimi i tij vjen pas akuzave për mashtrim. Kompania…
Kjo pjesë e jetës sonë nis 11 vite më parë. Mami solli në jetë një vajzë dhe mund ta kuptoni…
Organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty International, ka thënë se autoritetet iraniane kanë ekzekutuar një burrë, i cili ishte…
Kërkimi që u finalizua me zbulimin e titanikut të famshëm, ishte në fakt një mision sekret amerikan për gjetjen e…
Një automjet është futur në mes të një turme me njerëz në Holandë duke vrarë një person dhe plagosur 4…
Nga Nenad Kreizer Dëmet kolaterale të grindjeve politike në Gjermani Problemet serioze me refugjatët mund të vërshojnë edhe Ballkanin. Një…

Lajmet e fundit

ANEMIA – Si ta shmangni me ushqimet dhe produktet e duhura

Aktualitet

ANEMIA – Si ta shmangni me ushqimet dhe produktet e duhura

Anemia shfaqet edhe kur qelizat e kuqe të gjakut përmbajnë sasi të pamjaftueshme të hemoglobinës, një proteinë e pasur me hekur. Pamjaftueshmëria e hekurit është një simptomë e rrezikshme që duhet...

Rritje e eksporteve nga faktorë të paqëndrueshëm

Aktualitet

Rritje e eksporteve nga faktorë të paqëndrueshëm

Një ditë më parë, Instituti i Statistikave raportoi për rritje vjetore të eksporteve  me 18.4 %. Por nga se është shkaktuar një rritje e tillë? Eksportuesit vlerësojnë se ndikimi kryesor...

Minatorët e Trepçës: Grevë të përgjithshme ose protesta në rrugë

Bota Shqiptare

Minatorët e Trepçës: Grevë të përgjithshme ose protesta në rrugë

Minatorët e Trepçës nën organizimin e Sindikatës së Trepçës kanë mbajtur grevë një orëshe duke nisur nga ora 08:00. Ata kundërshtojnë Draftstatutin e Trepçës e nxjerr nga Qeveria, ku thonë se...