Facebook nuk do të ofrojë më staf në fushatat politike

Saturday, 22 September 2018 09:16

Facebook nuk do të dërgojë staf për të punuar në zyrat e fushatave politike gjatë zgjedhjeve, ka njoftuar kompania. Rrjeti social ofronte staf të përkushtuar për fushatat politike duke i ndihmuar ata për të zhvilluar fushatat e tyre reklamuese në internet.

Drejtori dixhital i fushatës së Donald Trump për zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 ka thënë se asistenca e Facebook e ndihmoi atë të fitojë. Sipas BBC, Facebook tha se rivales Hillary Clinton iu ofrua e njëjta mbështetje, por nuk ajo pranoi.

Rrjeti social është ndërmjetësi i dytë më i madh në internet, pas Google.

Google dhe Twitter gjithashtu ofrojnë këshilla të specializuara për fushatat politike. Ata nuk kanë lënë të kuptohet se do t’i japin fund praktikës.

Kompania Facebook tha se në vend të kësaj do të ofronte këshilla falas për reklamim për të gjitha partitë politike përmes faqes së internetit. Megjithatë, fushatat do të vazhdojnë të jenë në gjendje të marrin mbështetje online dhe kompania nuk përjashtoi zhvillimin e takimeve me politikanët.

Sipas dokumenteve të brendshme të Bloomberg, fushata e Donald Trump shpenzoi 44 milionë Dollarë në reklama në Facebook nga Qershori deri në Nëntor 2016, krahasuar me 28 milionë Dollarë nga fushata e Hillary Clinton.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Autoritetet amerikane forcojnë luftën ndaj cigares elektronike

Sociale

Autoritetet amerikane forcojnë luftën ndaj cigares elektronike

Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetit Publik në SHBA rekomandoi sot masa “të ashpra” kundër cigareve elektronike, pasi po përdoren masivisht nga të rinjtë duke kërcënuar shëndetin e tyre dhe zhvillimin...

Sport

UEFA hap hetim ndaj klubit të Chelsea

Federata Evropiane e Futbollit ka filluar hetimet lidhur me pretendimet se mbështetësit e ekipit futbollistik Chelsea, kanë përdorur fjalor anti-semit në thirrjet e tyre gjatë ndeshjes në grupin e Ligës...

Veseli pas letrës së Trumpit: VV-ja dhe LDK-ja t’i bashkohen dialogut

Bota Shqiptare

Veseli pas letrës së Trumpit: VV-ja dhe LDK-ja t’i bashkohen dialogut

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, thotë se letra që Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump e dërgoi në adresë të Presidentit Thaçi, është një mesazh i qartë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!