Zjarri i egër shkrumbon qytetin e Kalifornisë

Premte, 09 November 2018 17:29

Një zjarr i madh ka prekur Kaliforninë në qarkun verior të shtetit të enjten, duke e kthyer në hi dhe duke i plagosur disa banorë dhe përgjegjësit e parë, thanë zyrtarët e zjarrfikësave.

Zjarri filloi rreth orës 6:30 në Butte County, që ndodhet rreth 85 milje në veri të Sacramento, tha në një konferencë për shtyp të enjten zyrtarë të Departamentit të Kalifornisë për Pylltarinë dhe Parandalimin e Zjarrit.

 

Të nxitur nga erërat, zjarri përhapej me shpejtësi dhe deri në orën 2 pasdite përfshiu rreth 18,000 hektarë, thanë zyrtarët.

“Zjarrfikësit vazhdojnë të sfidohen me kushte ekstreme të zjarrit dhe të motit, duke përfshirë erërat e forta dhe me hapsirë të gjërë,” shkroi Cal Fire në faqen e tyre të internetit të enjten.

“I gjithë qyteti është në zjarr”, tha Scott Lotter, një këshilltar i qytetit, për Sacramento Bee. “Është shumë e zymtë.”

Wendell Whitmore, një banor 62-vjeçar, i tha gazetës: “Flakët ishin në pemë, të gjitha shtëpitë ishin në zjarr. Zjarri ishte tre metra larg makinës sime.

Bee gjithashtu raportoi se të paktën dy zjarrfikës dhe disa banorë u plagosën në flakë, duke përfshirë një grua të moshuar me djegie të rënda.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!