Eksperti gjerman ngre alarmin: Situata ekonomike në Shqipëri, katastrofale!

Premte, 09 November 2018 17:36

“Situata ekonomike në Shqipëri është katastrofale”. Kështu u shpreh eksperti gjerman, Dr. Martin Henze, Kryetar i komisionit te Transportit ne Këshillin Ekonomik të CDU në një takim që po zhvillon me kryedemokratin Lulzim Basha. Në tryezën e rrumbullaket ku eksperti gjerman po ndan mendimin e tij me programin ekonomik që PD do të ofrojë për shqiptarët, eksperti gjerman tha se duhen ndërhyrje urgjente për të ndaluar largimin e të rinjve nga Shqipëria.
“Kam krijuar shumë mbresa të ndryshme. Shqipëria është njëvend që gjeografikisht është pjesë e Europës. Shqipëria duhet të bëjë të mundur që të krijojë strukturat e nevojshme për të qenë pjesë e BE.
Situata ekonomike në Shqipëri është katastrofale, borxhi publik është shumë i lartë dhe mëse e shikoj si duhet popullsia po shpërbëhet.
Infrastruktura me plot mungesa dhe mangësi. Është një katastrofë ajo që pashë në Portin e Durrësit. Për të nxitur marrëdhënien ekonomike me vendet e tjera duhet edhe shtrirja e hekurudhave.
Në Shqipëri vuani nga humbja e trurit pasi të rinjtë tuaj ikin nga Shqipëria.
Pyetja që shtrohet është se çfarë duhet bërë që anëtarësimi në BE të jetë i suksesshëm” u shpreh Henze.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!