Varësia seksuale, OBSH e klasifikon si çrregullim mendor

E Enjte, 12 July 2018 20:53

Për herë të parë, sjellja kompulsive seksuale – quajtur ndryshe varësia ndaj seksit – është klasifikuar në listën ndërkombëtare të sëmundjeve nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një çrregullim i shëndetit mendor.

E përditësuar në qershor të vitit 2018, lista (e quajtur ICD-11) është një dokument i rëndësishëm që mjekët dhe shkencëtarët në të gjithë botën e përdorin për të identifikuar dhe studiuar problemet shëndetësore dhe shkaqet e vdekjes.

Ky çrregullim seksual përshkruhet në listë si pamundësi për të kontrolluar impulset seksuale intensive dhe të përsëritura që çojnë në sjellje seksuale të përsëritura.

Çrregullimi nuk ka lidhje me sa partnerë seksual ka një person apo sa shpesh kryejnë marrëdhënie seksuale, por kur sjelljet seksuale të dikujt bëhen fokusi kryesor në jetën e atij personi, aq sa mund të lënë pas dore shëndetin, kujdesin personal apo interesa të tjera, aktivitete dhe përgjegjësi.

Ky çrregullim seksual mund të ndikojë në punë apo shkollë, si dhe mund të dëmtojë marrëdhëniet në çift.

Sidoqoftë, ka nga ata ekspertë që thonë se provat empirike nuk janë të mjaftueshme për ta klasifikuar varësinë nga seksi si çrregullim mendor.

Ashtu si edhe në rastin e varësisë nga lojërat elektronike, një tjetër hyrje e re në listë, çrregullimi seksual duhet të zgjasë për më shumë se gjashtë muaj në mënyrë që të diagnostikohet si i tillë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shfryhet show i Ramës, dalin nga burgu dy ish-deputetët e PS

Aktualitet

Shfryhet show i Ramës, dalin nga burgu dy ish-deputetët e PS

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda ka liruar dy ish-deputetët e PS, Arben Ndoka dhe Arben Cuko të arrestuar në kuadër të operacionit "VOL-VO4", ndërsa ka lënë në burg...

Gruevski në Hungari përmes Tiranës? Policia e Shtetit nis verifikimet

Aktualitet

Gruevski në Hungari përmes Tiranës? Policia e Shtetit nis verifikimet

Policia e Shtetit ka nisur verifikimet në dy pikat kufitare Rinas dhe Qafë Thanë, pas lajmit se Gruevski ka kaluar në Hungari përmes Shqipërisë.Burime konfirmojnë se do kontrollohen listat e...

Kryebashkiaku i Durrësit ka pasur komunikim me bandën e Avdylajve

Politikë

Kryebashkiaku i Durrësit ka pasur komunikim me bandën e Avdylajve

"Prokuroria e Krimeve të Rënda duhet të kishte arrestuar brenda ditës, uzurpatorin e bashkisë së Durrësit, Vangjudh Dakon, jo vetëm prej dëshmisë publike së Avdylajt, por se lënia e Dakos...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!